• Specjalistyczne komputery pokładowe SUNIT
 • Specjalistyczne komputery pokładowe SUNIT
 • Specjalistyczne komputery pokładowe SUNIT
 • Specjalistyczne komputery pokładowe SUNIT
 • Specjalistyczne komputery pokładowe SUNIT

Specjalistyczne komputery pokładowe SUNIT

AP-Flyer, wraz ze swoim partnerem biznesowym – firmą Sunit Oy, oferuje swoim Klientom nowoczesne systemy komputerów pokładowych, do różnego rodzaju zastosowań.

Sunit jest wiodącym producentem nowoczesnych komputerów pokładowych,  systemów telematycznych,  systemów monitoringowych flot pojazdów (AVL) oraz przemysłowych HUBów do pojazdów. Dzięki aktywnej współpracy firm AP-Flyer i Sunit, nasze komputer pokładowe są stale unowocześniane, rozwijane o nowe funkcjonalności i wprowadzane na nowe rynki.

Komputery Sunit spełniają wszystkie wymagane przez Unię Europejską normy i standardy przemysłowe ISO, IEC i EMC. Znajdują zastosowanie w Systemach Wspomagania Dowodzenia, ratownictwie, pracy służb mundurowych, medycznych i policyjnych. Zapewniają stabilną platformę dla aplikacji użytkowych, łączność bezprzewodową w standardach GSM/GPRS/EDGE/WiFI/Bluetooth i wykorzystanie interfejsów CANBus, Video i innych.

Na podstawie ponad 20 letnich doświadczeń, firma Sunit opracowała nowe modele komputerów pokładowych. Są to najbardziej wyrafinowane konstrukcje pośród tego typu urządzeń przeznaczonych do zastosowań teleinformatycznych w pojazdach. Najnowsze komputery Sunit zostały specjalnie zaprojektowane tak aby spełniać przede wszystkim wymagania restrykcyjnych norm przemysłu samochodowego, być zgodnym ze standardami vehicle industrial ISO, IEC oraz EMC. Tradycyjnie, komputery Sunit posiadają certyfikat zgodności z wymaganiami stawianymi urządzeniom instalowanym w pojazdach określonymi w unijnej Dyrektywie Komisji Europejskiej 2006/28/EC oraz PN-S76020.

Ideą przewodnią przy konstruowaniu nowej linii komputerów pokładowych Sunit było zaspokojenie obecnych i przyszłych potrzeb użytkowników pojazdów i kompatybilność z wymaganiami systemów informatycznych klientów. Odpowiedzią na te wymagania jest modułowa konstrukcja komputera. Dzięki przemysłowej architekturze PC/104, Sunit dopasowuje się do różnych potrzeb związanych zarówno z zarządzaniem flotą pojazdów jak również jest idealnym rozwiązaniem dla mobilnych Systemów Wspomagania Dowodzenia służb mundurowych (Policja, Straż Graniczna, Policja Celna, wojsko itp.) oraz służb ratownictwa (Pogotowie, Straż Pożarna itp.). Modułowa konstrukcja pozwala jednocześnie na upgrade poszczególnych modułów do najnowszego poziomu technologicznego.

Sunit zapewnia wszystkie dostępne opcje komunikacji dwustronnej ze światem:

 • LTE/3G/UMTS/EDGE/GSM
 • Bluetooth
 • LAN
 • WLAN
 • TETRA

Dzięki modułowej konstrukcji, systemy takie jak interfejs GSM/GPRS, nawigacja GPS oraz interfejs CAN pracują niezależnie od trybu pracy części „pecetowej” komputera i jego systemu operacyjnego. Inne nowoczesne technologie interakcji z pojazdem i jego operatorem (kierowcą) obejmują:

 • interfejs komunikacyjny J1939 CAN-BUS umożliwiający pełny i zdalny dostęp do danych technicznych i parametrów pracy pojazdu.
 • interfejsy samochodowe trybów zasilania Igni15, Wake-up, Watchdog, Ignition PC Start/Stop Delay pozwalający na kontrolowanie trybu pracy komputera w zależności od trybu pracy pojazdu.
 • tunery TV i Radio RDS, kamery, mikrofony, głośniki.

Technologie towarzyszące:

 • nawigacja GPS (NMEA) w standardach VTG, RMC, GGA, GSA, GSV, multiple SBAS.
 • nawigacja inercyjna (żyroskop, drogomierz, czujnik kierunku)
 • system Automatycznego Rozpoznawania Tablic Rejestracyjnych ANPR
 • wideoradar
 • oprogramowanie nawigacyjne pozwalające wybrać optymalną trasę i zawierające bazę danych o drogach oraz mapy.

Podstawą komputera pokładowego Sunit jest nowoczesna przemysłowa jednostka centralna klasy PC. Do wyboru jest szeroka gama doskonałych kolorowych monitorów LCD z panelami dotykowymi o przekątnej ekranu 6.4, 7.0, 8.4, 10.4 oraz 12.1 cali. Monitory są odporne na uderzenia i wibracje, posiadają automatyczną kontrolę jasności, cyfrowy interfejs użytkownika, wbudowane głośniki, zintegrowany kontroler graficzny, pamięć video 64 MB RAM i są przystosowane do pracy w szerokim zakresie temperatur i wilgotności. Istnieje możliwość podłączenia dwóch lub więcej monitorów w trybie „twin” lub „clone”.
Komputery pokładowe Sunit są testowane przy pomocy międzynarodowych procedur SAEJ1939/11 (CAN), DIN40050 (IP), IEC 68-2-38 2/Ad (TMP) i IEC 61000-4-2 (ESD). Sunit d jest przystosowany do pracy w temperaturach z zakresu od -25 do +55 C i wilgotności 5 – 95%.
Sunit posiada również zabezpieczenie przed korozją (IEC 68-2-30 Db), napięcia nadmiarowym (nawet do 48V przez 20 minut), spadkiem napięcia (ISO 7637-2), zabezpieczenie przed przepięciami ESD do 8kV (IEC 61000-4-2), nadmierną temperaturą (np. 90 C przez 60 minut, IEC 68-2-2) oraz wibracjami (IEC 68-2-14).
Modułowa konstrukcja, nieograniczone możliwości komunikacji, jakość wykonania oraz szczególna uwaga jaką poświęcono wytrzymałości komputera pokładowego na trudne warunki pracy sprawiają, że Sunit jest idealnym rozwiązaniem teleinformatycznym w pojazdach dla szerokiej gamy odbiorców, zarówno komercyjnych jaki i przemysłowych (potwierdzone produkcją komputerów pokładowych w systemie OEM dla wiodących producentów ciężarówek na świecie).

PRZYKŁADOWE KONFIGURACJE ZALEŻNE OD ZASTOSOWANIA: